АКОФ-37
Захист Вітчизни
Тема: "Домедична допомога при опіках, тепловому та сонячному ударі"
Захист Вітчизни
Тема: "Домедична допомога при опіках, тепловому та сонячному ударі"
Будь-які термічні опіки - від окропу, праски тощо - в жодному разі не можна "лікувати" рослинною олією, листям алое чи сметаною. Розказуємо, як надати першу допомогу при термічних опіках і коли треба негайно звернутись до лікаря.
Термічні опіки - це пошкодження шкіри внаслідок контакту із гарячою речовиною або предметом. Термічні опіки бувають дуже болючими та часто супроводжуються такими симптомами, як почервоніння або лущення шкіри, виникненням пухирів та набряку, появою блідості або обвуглення шкіри. Важливо оперативно відреагувати та надати адекватну першу допомогу собі чи своїм близьким.
ЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРИМАННІ ТЕРМІЧНОГО ОПІКУ
- Негайно зупиніть контакт з джерелом опіку.
- Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури.
- Не прикладайте до рани лід - це категорично заборонено. Не обробляйте уражену поверхню шкіри жодними кремами чи жирними речовинами. Є помилкова думка, що опік слід одразу обробити дексапантенолом, проте в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Якщо він і може допомогти, то радше під час загоєння ран.
- Зніміть будь-який одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але не чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.
- Прикрийте рану стерильною пов’язкою.
- Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
- Можна також дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад парацетомол чи ібупрофен, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
- Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, - сидяча. Це допоможе зменшити набряк.
- За потреби телефонуйте 103.
Домедична допомога при тепловому та сонячному ударі
Спекотна літня погода може принести із собою багато сюрпризів, іноді не дуже приємних. І до них треба бути готовими. При перегріванні на сонці або тривалому перебуванні у занадто жаркому приміщенні може виникнути тепловий удар.
Порушенню теплорегуляції також сприяє активне фізичне навантаження, носіння у спекотну погоду синтетичного, прогумованого або щільного одягу. Тепловий удар це більш широке поняття. Сонячний удар є окремим випадком теплового удару. Він виникає внаслідок тривалого перебування на сонці. Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, тому що у них схожі симптоми і прояви, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші і необхідно більше часу для відновлення організму.
Ознаками перегрівання (теплового удару) є:
- Почервоніння обличчя та шкіри тіла;
- Різка слабкість;
- Холодний піт;
- Розширення зіниць;
- Задишка;
- Сонливість;
- Сильний головний біль;
- Запаморочення, потемніння в очах (у дітей часто супроводжується носовою кровотечею);
- Частий і слабкий пульс;
- Підвищення температури тіла (іноді до 40°С);
- У важких випадках судоми, втрата свідомості;
- Нудота, блювання тощо.
- Перемістити потерпілого в тінь або подалі від прямої дії джерела тепла, під голову покласти валик;
- Звільнити потерпілого від одягу, що стискує;
- При можливості накрити тіло вологою прохолодною тканиною або простирадлом;
- Прикладати до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду). Охолодження не повинно бути різким і швидким;
- Забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікна, розстебнути одяг;
- Якщо людина в свідомості − потрібно дати прохолодне пиття;
- При втраті свідомості потерпілому треба дати понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо людина не приходить до тями – перевести її у стійке бічне положення (тобто покласти постраждалого на бік). При порушенні дихання негайно почати робити штучне дихання.
При появі у людини вище перерахованих симптомів, потрібно надати негайну допомогу. Пам’ятайте, що перегрів гірше переноситься літніми людьми, тому що в них природна терморегуляція організму вже слабка, і дітьми, тому що їх терморегуляція ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають на хронічні захворювання.
Що ж робити при тепловому ударі?
При перших ознаках теплового удару слід викликати екстрену медичну допомогу. До приїзду лікаря потрібно:
Після надання домедичної допомоги стан хворого оцінить лікар, в більшості випадків він порекомендує постільний режим на кілька днів. Адже потрібно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, тому що існує ризик його повторення.
Комментариев нет:
Отправить комментарий