АКП-26 САНІТАРІЯ
ТЕМА: "Санітарно-гігієнічні вимоги до умов та термінів зберігання і реалізації готової продукції "
Важливим обов'язком працiвникiв закладiв ресторанного господарства є правильна органiзацiя зберiгання продовольчих товаpiв, оскiльки вiд цього значною мiрою залежать товарнi втрати. При цьому, насамперед, слiд пiдтримувати температурний режим i вiдносну вологiсть повiтря, вiдповiдне освiтлення та вентиляцiю, дотримуватися товарного сусiдства продуктiв, закрiпити постiйнi мiсця за товаром при зберiганнi, забезпечити матерiальну вiдповiдальнiсть, виконувати санiтарно-гiгієнічні вимоги.
Органiзацiя зберiгання продуктiв харчування i напiвфабрикатів. Для забезпечення безперебiйного виготовлення i реалiзацiї кулінарної продукцiї у визначеному асортиментi заклади ресторанного господарства повиннi мати певний запас продуктiв. Обсяги запасiв круп, борошна, макаронних виробiв, цукру не повинен перевищувати обсягу реалiзацiї протягом 8-10 дiб; продуктiв,що швидко псуються (м'ясо, риба, птиця та iн.), - 3 дiб; овочiв i картоплi - 15 дiб. Молоко, молочнi продукти, напiвфабрикати i хлiб повиннi завозитися в заклади ресторанного господарства щодня.
Для короткочасного зберiгання харчових продуктiв, продовольчої сировини iнапiвфабрикатiв у закладах ресторанного господарства мають бути двi групи складських примiщеннь - холодильнi камери i неохолоджувальнi комори для зберiгання овочiв, сипких продуктiв, лiкеро-горiлчаних виробiв та iн. Холодильнi камери призначенi для зберiгання продуктiв i напiвфабрикатiв, що швидко псуються. У закладах ресторанного господарства, якi працюють на сировинi, обладнують кiлька холодильних камер: м'ясну, рибну, молочно-жирову, гастрономiчну, для фруктiв i напоїв. У невеликих закладах може бути одна-двi холодильнi камери, у яких зберiгаються продукти з однаковим температурновологiсним режимом. До таких камер можна вiднести: молочножирову, м' ясо-рибну. У цьому випадку продукти необхiдно зберiгати в тapi i чiтко дотримуватися правил товарного сусiдства рiзних продуктiв, яке впливає на їхню якiсть при зберiганнi. У закладах, якi працюють з напiвфабрикатами, мають бути камери для зберiгання м'ясних, рибних i овочевих напiвфабрикатiв.
Комору для овочiв розмiщують у примiщеннi з достатньою вентиляцiєю, без природного освiтлення, оскiльки кисень повiтря руйнує вітамін С i спричиняє позеленiння й проростання картоплi.
Комору для сипких продуктiв (борошна, круп, цукру, солi, кави, какао, спецiй та iн.) розташовують у сухому примiщеннi з природним освiтленням, обладнаним вентиляцiєю. У зимовий перiод її опалюють.Комору для сипких продуктiв (борошна, круп, цукру, солi, кави, какао, спецiй та iн.) розташовують у сухому примiщеннi з природним освiтленням, обладнаним вентиляцiєю. У зимовий перiод її опалюють.
У складських примiщеннях необхiдно мати немеханiчне обладнання для зберiгання продуктiв (стелажi, пiдтоварники, столи), приймання i вiдпускання їх (ваги товарнi i циферблатнi), засоби малої механізації для розвантажувальних робiт (пiдйомники, транспортери, вантажнi вiзки, пересувнi стелажi та iн.), а також iнструменти для перевiрки якостi продуктiв (овоскоп, лупи, пробовiдбiрники та iн.), контролю режимiв зберiгання (термометри, психрометри) та iнвентap для вiдпускання продуктiв (совки, лопатки, виделки, ложки, ножi, струни для нарiзування масла) i вiдкривання тари.
Кожна група продуктiв потребує певних умов зберiгання залежно вiд їх властивостей, тому в складських примiщеннях пiдтримують необхiдну температуру i вологiсть повiтря вiдповiдно до санiтарно-гiгiєнiчних вимог, якi контролюються за допомогою приладiв: термометрів, психрометрiв або гігрометрів. Пiд час зберiгання в продуктах вiдбуваються фiзичнi, хiмiчнi, бiохiмiчнi i бiологiчнi процеси, якi в разi порушення режиму i правил зберiгання негативно впливають на якicть продуктiв, викликають їх псування i значнi товарнi втрати. Необхiдно також пам' ятати, що не допускається зберiгання сирих продуктiв або напiвфабрикатiв з готовими кулiнарними виробами; зберiгання неякiсних чи товарів сумнівної якостi з доброякiсними товарами. Не можна зберiгати разом продукти, що мають рiзкий запах (оселедець, копченi вироби, прянощi), з продуктами, якi легко поглинають запах (вершкове масло, хлiб, борошно); або вологi продукти з сухими гiгроскопiчними (цукор, сiль, сухе молоко); сировину i готову до споживання продукцiю. Проте в закладах невеликої потужностi, де запроектована лише одна загальна збiрно-розбiрна холодильна камера, допускається зберiгання рiзних за видом продуктів, що швидко псуються, але в такому випадку вci
продукти повиннi зберiгатися на рiзних полицях, у вiдповiднiй закритiй тapi.
У закладах ресторанного господарства прийнятi на збереження продукти перекладаються в чисту промарковану вiдповiдно до виду продукту виробничу тару або зберiгаються в тapi постачальника.
Продукти складуються i зберiгаються у складських примiщеннях у рiзнi способи: стелажний, штабельний, пiдвiсний.
Стелажний сnосiб використовують для зберiгання риби, субпродуктiв, масла, сиру, хлiба, хлiбобулочних виробiв, кави, какао, спецiй, сухого молока, яєчного порошку, свіжої капусти та iн. Продукти розмiщують на полицях стелажiв, у шафах. При цьому способi продукти не вiдволожуються, оскiльки є доступ повiтря до нижнiх їх шарiв.
Штабельний сnосiб зберiгання придатний для продуктiв у тapi на пiдтоварниках (плоди, овочi, птиця - у ящиках; крупи, борошно, цукор - у мiшках). Штабелi розташовують таким чином, щоб вiдбувалася циркуляцiя повiтря по колу.
У niдвiсний сnосiб зберiгають м'ясо охолоджене, копченi м'яснi вироби, вapeнi ковбаси, сосиски, сардельки. Їx розмiщують так, щоб вони не торкалися одне одного i стiя.Холодильнi камери для зберiгання м' яса мають бути обладнанi стелажами з гiгiєнiчним покриттям, а за необхiдностi пiдвiсними балками з гачками iз нержавіючої сталi або луженими. Охолодженi м' яснi тушi (напiвтушi, четвертинки) пiдвiшують на гачках так, щоб вони не торкалися одна одної, cтін та пiдлоги примiщення. Допускається зберiгати заморожене м'ясо на стелажах i пiдтоварниках. Субпродукти птицi замороженi або охолодженi, рибу морожену зберiгають у ящиках на стелажах i пiдтоварниках. Птиця зберiгається в тiй самiй тapi, у якiй вона надiйшла на пiдприємство. Ковбаси, окости в холодильнiй камеpi пiдвiшують на гачках, сосиски зберiгають у тapi постачальника або перекладають у спецiальнi ящики чи коробки. Субпродукти сортуються за видами та зберiгаються в ящиках у вiдведених для них мicцях охолоджувальної камери.
Молочно-кислi продукти зберiгаються в тapi, у якiй вони надiйшли на пiдприємство. Сметану, сир у холодильнiй камepi зберiгають у тapi з кришкою. Забороняється залишати ложки, лопатки в тapi iз сиром та сметаною, їx необхiдно зберiгати в спецiальному посудi i пiсля користування ретельно промивати гарячою водою з мийними засобами. Маркувальний ярлик має обов'язково зберiгатися до повного використання молочно-кислої продукції.
Масло вершкове в холодильнiй камepi зберiгають у таpi постачальника, топлене масло - у лотках або iнших ємностях. Масло коров'яче, топлене та iншi харчовi жири забороняється зберiгати разом iз продуктами, якi мають рiзкий, специфiчний запах.
Сири зберiгаються в охолоджувальних камерах. Дрiбнi сири у тapi, твердi сири зберiгаються без тари на чистих дерев'яних стелажах. Твердий сир розмiщують таким чином, щоб його головки не торкалися одна одної. За необхiдностi круги сиру розмiщуються один на одному, мiж ними повиннi бути перегородки з картону чи фанери. Якщо поверхня сиру вкривається плiснявою або слизом, її слiд протирати серветкою, змоченою 3% розчином кухонної солi.Жорсткi caнітарнi вимоги висуваються до зберiгання тих продовольчих товapiв, якi споживаються без теплової обробки, наприклад, хлiб i хлiбобулочнi вироби. Тому пiд час зберiгання цих товapiв необхiдно попереджати забруднення їx мiкроорганiзмами й збудниками кишкових iнфекцiй. Хлiб i хлiбобулочнi вироби зберiгаються в лотках, розмiщених на полицях спецiальних шаф для хлiба. Нижня полиця повинна розмiщуватися на висотi 35см вiд пiдлоги. Для зберiгання хлiба має бути окреме примiщення. Житнiй та пшеничний хлiб зберiгають окремо. Дверцята в шафах для хлiба повиннi мати отвори для вентиляцiї. Пiд час прибирання шаф необхiдно змiтати з полиць крихти спецiальними щiтками, не рiдше одного разу на тиждень ретельно протирати полицi з використанням 1 % розчину столового оцту.
Сипкi продукти слiд зберiгати в мiшках. Мiшки укладаються на стелажах штабелями, не бiльше 8 шт. у висоту. Мiшки з борошном перекладають кожнi два тижнi (щоб борошно не залежалося та не перегрiлося). Крупи, борошно,макароннi вироби, цукор, сiль зберiгають у тapi постачальника на пiдтоварниках або стелажах.
Для зберiгання овочiв i картоплi складськi примiщення повиннi бути спецiально обладнаними. Картоплю i коренеплоди зберiгають у контейнерах або ящиках на пiдтоварниках в сухому i темному примiщеннi, капусту - на окремих стелажах, квашенi та солонi огiрки в бочках - на пiдтоварниках при температурi не вище нiж + 10°C. Плоди, ягоди, зелень зберiгають у ящиках на стелажах, пiдтоварниках у охолоджувальнiй камepi.
Чай i каву слiд зберiгати окремо вiд товapiв, що мають гострий запах, у сухих i добре вентильованих примiщеннях. При збеpiганнi борошна, солi та цукру необхiдно забезпечити вiдповiдну вологiсть повiтря, тому що цi продукти мають високу водопоглинальну здатнiсть i їх зберiгання в примiщеннях з підвищеної вологiстю може викликати псування та порушення органолептичних i фiзико-хiмiчних показникiв якостi вказанних продуктiв. Також слiд забезпечити роздiльне їх зберiгання з продуктами, якi мають специфiчний рiзкий запах.Яйця в коробках зберiгають на пiдтоварниках у сухих, прохолодних примiщеннях окремо вiд iнших продуктiв. Яєчний порошок зберiгають у сухому примiщеннi при температурi не вище нiж +20°C; меланж - у холодильнiй камеpi при температурi не вище нiж+5°C.
При зберiганнi харчових продуктiв; готових кулiнарних виробiв та страв слiд пам'ятати, що мiкроорганiзми найкраще розвиваються та розмножуються в теплi при температурi вiд +20°C до + 40°C.Мiкроорганiзми припиняють свою життєдiяльнiсть лише при температурi нижче 0°C.
Уci холодильнi камери та комори в закладах ресторанного господарства мають бути
оснащенi спиртовими або електричними термометрами та гiгрометрами для контролю за дотриманням температурного вологiсного режиму зберiгання харчових продуктiв. Термометри та гiгрометри встановлюються в доступному мiсцi, вiддаленому вiд дверей та випарникiв. Результати щоденного контролю температурно-вологiсного режиму зберiгання харчових продуктiв записуються в спецiальний журнал, контроль за виконанням цiєї роботи забезпечує адмiнiстрацiя закладу.
До особливої групи продуктiв, якi потребують ретельного контролю за їх якiстю пiд час зберiгання, вiдносять продукти, що швидко псуються, а саме: м'яснi, молочнi, рибнi продукти та напiвфабрикати з них, а також готовi кулiнарнi та кондитерськi вироби з кремом. Максимальний термін зберiгання цих продуктів вiд 6 до 72год за температури не вище нiж +2 ... +6°C. При порушеннi термінів чи умов зберiгання на поверхнi продуктiв можуть розвиватися рiзнi види патогенних мiкроорганiзмiв та грибiв, що призводять до гострих кишкових захворювань та харчових отруєнь.
Термiни й умови зберiгання харчових продуктiв, кулiнарних виробiв i напiвфабрикатiв, що швидко псуються, визначенi нормативним документом: СанПиН 42-123-4117-86 « Условия, сроки хранения особоскоропортящихся продуктов»,Питання про реалiзацiю продуктiв iз закiнченим строком зберiгання, якi не вiдповiдають вимогам нормативно-технiчної документації за органолептичними та фiзико-хiмiчними показниками, може бути вирiшене тiльки пiсля вiдповiдного висновку товарознавчої експертизи.
Комментариев нет:
Отправить комментарий